dnes
Polojasno Bouřky
18/31
zítra
Jasno
19/33
pozítří
Jasno
19/35
Dnes je 5. srpna 2015 a svátek má

Prochoďte se podzimem ke zdraví

Původem český a nepříliš známý druh celostní klimatoterapie pomůže uvolnit duši, posílit tělo a podpořit imunitu. Priessnitz walking v sobě spojuje pohyb, dechová cvičení a částečné ochlazování končetin podle metod Vincencze Priessnitze.
  • Prochoďte se podzimem ke zdraví
Počet komentářů: 0
Datum publikace: 18.11.2011
 
Priessnitz walking vznikl v roce 2005 a jeho účinnost byla ověřována v Lázních Jeseník. Vychází ze severské chůze (nordic walkingu), při kterém v těle pracuje až devadesát procent svalů a při správné technice dokáže protáhnout a zpevnit celé tělo. K tomu Priessnitz walking přidává ješte dechová cvičení a ochlazování končetin (ve sněhu či vodním toku). Je to celoroční aktivita, z počátku je dobré chodit s instruktorem. Aby byla terapie účinná, měly by být ochlazovací vycházky pravidelné. Na kratší výšlap můžete jít i pětkrát týdně. Na lekci potřebujete jen hole na severskou chůzi, pohodlnou obuv, pití a ručník.
 

Svižný průběh s ochlazením

Nejdříve se zahřejete svižnou chůzí s hůlkami a poté si zchladíte ruce - můžete se tak zbavit migrén, potíží se spánkem, zrychleného srdečního tepu u srdečních potíží a poruch funkce štítné žlázy, dalším přínosem je zmírnění alergických projevu a zlepšení dýchání. Po ochlazení rukou v některém z vodních toku na zvolené trase se pokračuje v chůzi, pak následuje protažení svalu a dechová cvičení. Jde o jednoduché cviky na bázi jógy - pravidelným prohlubováním dechu se zvyšuje kapacita plic, pH ve svalech se mění z kyselého prostředí na zásadité. Dochází k uvolnění svalu a postupnému odeznění bolestí páteře. Následně se organismus opět zahřeje chůzí a na závěr se ochladí dolní končetiny - unavené nohy se uvolní a prokrví.

Po lekci Priessnitz walkingu se budete cítit také lépe psychicky. Ochlazování má totiž blahodárný vliv na neurovegetativní systém. Studená voda stimuluje parasympatikus, což je nerv, který nám vnáší do života klid a uvolnění. Člověk je tak odolnější proti fyzikálním i psychickým stresům.

Obyčejná voda léčí a zrychluje léčebné procesy v těle

Vincencz Priessnitz (1799-1851) položil základy hydroterapie a klimatoterapie a stál u zrodu Lázní Jeseník, prvních vodoléčebných lázní na světě. Střídání studených a teplých vlhkých obkladů či koupelí dokáže ovlivnit mnoho chronických i akutních potíží. Všeobecně rozšířený je Priessnitzův studený zapařovací obklad - mokrý studený obklad je zcela překryt suchým neprodyšným (může být iigelit), to celé se překryje suchou látkou. Hodí se nejen na bolesti krku, ale i na naraženiny, kloubní obtíže, zatuhlá záda atd.


Text: Andrea Skalická
Foto: Shutterstock
 
 Poslat emailem  Tisk   Facebook

Komentáře ke článku

Počet komentářů: 0


 

             
 

 
antispam: 5 + 8 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel
Poradny
 
vymezovací obrázek
Nejnovější ve Fotogaleríích
Pohyb Pohyb Nakupy Stihla_a_fit Relax 
vymezovací obrázek
Nejnovější videa
Videogalerie_k_Zimnimu_specialu Videogalerie_k_Zimnimu_specialu Videogalerie_k_Zimnimu_specialu Videogalerie_k_Zimnimu_specialu Videogalerie_k_Zimnimu_specialu 
vymezovací obrázek

 
Můj FITSTYL
vymezovací obrázek
Video
Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...


vymezovací obrázek
LAKSHMI Kde se dá zažít smyslná tantra masáž v Praze? Tantrický chrám Lakshmi! www.lakshmi.cz
VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.
Funkční nástroje

Změřte si svůj BMI >>

 Hmotnost [kg]
 Výška [cm]

Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>

 Žena  Muž

 Hmotnost [kg]

 Výška [cm]

 Věk

vymezovací obrázek
 
nahoru